SV EN
Affärsressor031-13 43 00
Möten & Event031-719 10 00
Mässresor031-719 10 50
SV EN
Affärsressor 031-13 43 00
Möten & Event 031-719 10 00
Boka online Mässresor 031-719 10 50

6 punkter för ett lyckat möte

Har du tröttnat på möten som är tråkiga, långrandiga och ostrukturerade? Ta del av några av våra tips för att skapa lyckade möten som engagerar och som leder till bättre resultat.

 

Syfte

En förutsättning för ett konstruktivt möte är att det finns ett tydligt syfte. Det handlar om varför mötet ska finnas, prioriteras och genomföras. Ska ni fira, informera, utbilda eller stärka gemenskap och relationer? Vilka behöver vara med? Det är syftet med mötet som utgör kärnan för hela upplägget.

Budskap

Vad är det för budskap du vill förmedla? Vad vill du att deltagarna tar med sig från mötet? Ett tydligt budskap som är lätt att förstå och komma ihåg är en av de viktigaste faktorerna för ett lyckat möte.

Mötesform

Bestäm vilken mötesform som lämpar sig bäst för syftet. Ibland kan det p.g.a. yttre omständigheter vara mer fördelaktigt att hålla mötet digitalt eller att kombinera det fysiska och digitala mötet.

Mål

Koppla syftet till konkreta mål som ska vara uppnådda när mötet är genomfört. Begränsa antalet mål för att hålla fokus. Tänk enligt SMART-modellen d.v.s. att varje mål ska vara Specifikt, Mätbart, Accepterat, Realistiskt och Tidsatt.

Engagemang

Skapa engagemang genom att få deltagarna att känna sig delaktiga. Skicka gärna ut information innan mötet. På så sätt kan du samla in deltagarnas kunskap under mötet och de känner att de bidrar i stället för att bara ta emot information.

Summering

Summera vad som sagts och vilka beslut som fattats under mötet så att alla får samma bild. Reflektera över vad ni uppnått och fått ut av mötet. Vad kan ni göra bättre till nästa gång? Och framför allt: Vad gjorde ni bra? Avsluta med en positiv känsla.


Behöver du hjälp att planera och utföra dina möten hjälper vi dig att hitta rätt! Ring oss på 031-719 10 00 eller fyll i formuläret.

 

Kontakta oss så berättar vi mer

 

Vill du bli uppringd

Fyll i ditt namn och telefonnummer så ringer vi upp dig inom kort (under ordinarie arbetstid).

Kontakta oss

Affärsresor
031-13 43 00
Armina Tabakovic
armina@travelservice.se
Elisabeth Boyagi
elisabeth@travelservice.se
Lars Karlsson
lars.k@travelservice.se
Martti Kivimäki
martti@travelservice.se
Möten & Event
031-719 10 00
Lina von Gerber
lina@travelservice.se
Mässresor / sälj
031-719 10 50
Kristofer Andersson
kristofer@travelservice.se
Mattias Marberg (tjänstledig)
mattias@travelservice.se
Sarah Dahlberg
sarah@travelservice.se
Air Broker
031-134300
Eric Kronqvist Ericsson
eric@travelservice.se
Sven Ericsson
sven@travelservice.se
Marknad
031-134300
Annika Peterson
annika@travelservice.se
Ekonomi
031-134300
Cecilia Mohlin
cecilia@travelservice.se
VD
031-134300
Lars Sandheden
lars@travelservice.se

Skicka mejl

Fyll i uppgifterna nedan så återkommer vi inom kort.

Får vi bjuda på lunch?

Fyll i dina uppgifter så återkommer vi och bokar ett lunchmöte inom kort.